
elu dentystycznym pozwolą nam utrzymać zdrowy uśmiech na wiele lat. W dzisiejszych czasach znieczulenia tak dobrze działają, że naprawdę nie ma się czego bać. Co więcej, dbając o zęby u dentysty w regularny sposób, będziemy mogli zapobiec o wiele bardziej poważnym zabiegom w jamie ustnej, takim jak endodoncja, czyli leczenie kanałowe, albo ekstrakcja zęba, czyli jego usunięcie. Stomatologia powinna więc odgrywać bardzo ważną rolę w naszym życiu, aby jak najdłużej móc cieszyć się zdrowiem naszych naturalnych zębów.
leczeniem kanałowym
Endodoncja jest tzw. leczeniem kanałowym. Wyczyszczeniem z kanałów korzeniowych zęba wszelkich zanieczyszczeń. Zwykle jest on uznawany za bardzo nieprzyjemny i długi. Jak jednak jest naprawdę? Co jest mitem, a co faktem?
Owszem, jest to leczenie skomplikowane, z czym wiąże się też ryzyko wielu niepowodzeń. Stąd wszelkie mity na ten temat. Chyba największy z nich dotyczy bólu - dzięki szerokiej gamie znieczuleń, którymi działa stomatologia, pacjent może siedzieć w fotelu spokojnie. Druga kwestia narosła po publikacji filmu na ten temat. Otóż - czy leczenie kanałowe jest kancerogenne - to mit. Endodoncja nie ma nic wspólnego z nowotworem.
Faktem natomiast jest, że ząb po takim leczeniu jest zębem martwym (był nim już wcześniej) oraz, że po wszystkim jest bardziej kruchy - ząb jest martwy, więc nie ulega procesom odżywczym.
Nie więc co się przejmować, kiedy za drzwiami czeka na nas dentysta, każdy przechodził takie leczenie zapewne kilka razy w swoim życiu. Dzięki rozwojowi informacji, może być ono przyjemniejsze, ponieważ odchodzi dużo strachu, który może przyczynić się do odczuć bólowych.
Leczenie takie wykonuje się za pomocą
Każdy stomatolog jest wykwalifikowanym specjalistą potrafiącym doskonale zadbać o nasze zęby. Nie zawsze jednak leczenie zęba jest poste, lecz w XXI wieku stomatologia jest bardzo dobrze rozwinięta i gdy nie można zęba wyleczyć w prosty sposób, to dentysta wykona leczenie kanałowe. Właśnie endodoncja jest działem stomatologii zajmującej się miedzy innymi leczeniem kanałowym zębów. Leczenie takie wykonuje się za pomocą bardzo cienkich i specjalistycznych narzędzi stomatologicznych, a do kontroli wykorzystuje się mikroskop.